Grudzień - Twardziele - De tøffeste gutta reż. Christian Lo / Norwegia 2013 / 76’

W grudniu miłośnicy filmu z Prymusa obejrzeli, nagrodzony za najlepszą produkcję dla dzieci roku na Festiwalu Filmowym w Kristiansand w Norwegii 2013, film „Twardziele” De Tøffeste gutta w reż. Ch. Lo / Norwegia 2013. W Twardzielach”, jak często w filmach kierowanych do młodzieży, pojawia się problem przemocy wśród rówieśników. Nie jest to jednak pesymistyczne kino a raczej opowieść bohaterstwie, które tkwi w każdym zwykłym człowieku. Wyjątkowość filmu polega na tym, że znaleźć w nim można zarówno przyczy przemocy (a także braku reakcji na nią), jak zrozumieć, że takiej sytuacji można się skutecznie przeciwstawić. Film, którego główną treścią jest historia chłopca, który sprzeciwił się agresji ze strony innych uczniów w szkole, dał odpowiedź na pytanie, czym jest przemoc i jakie są jej przejawy?

Zajęcia koła filmowego pod hasłem: „Twardziele”, czyli jak nie dać się sprowokować tyrazem odbywały się w plenerze, a ich przebieg, głównie inscenizowane scenki, pozwoliły zastanowić się, jak stawić czoła przemocy w szkole i gdzie szukać wsparcia. Wskazały też na współdziałanie i wsparcie przyjaciół jako broń przeciwko przemocy.