• Do wakacji: WAKACJE!!!

Październik - Zestaw filmów krótkich: kino nieme, 83'

Pierwsze filmy cyklu NHEF, z jakimi uczniowie mieli przyjemność się spotkać, to zestaw filmów niemych:
Kinematograf reż. T. Bagiński / Polska 2009
Wjazd pociągu na stację w Ciotat reż. A. Lumiére, L. Lumiére / Francja 1896
Niagara / USA 1912
Podróż do krainy niemożliwości reż. George Méliès / Francja 1904
Karmienie dziecka reż. A. Lumiére, L. Lumiére / Francja 1895
Młody Sherlock Holmes reż. Buster Keaton / USA 1924
Polewacz polany reż. A. Lumiére, L. Lumiére / Francja 1895

Kino jest zarazem starą i młodą formą sztuki. Dziś, po ponad stu latach istnienia filmu, seanse w kinie są bardzo popularne. Jak wyglądały projekcje u zarania kina? Jakie były reakcje pierwszych widzów?
Zestaw pierwszych niemych filmów uświadomił uczniom, jak wyglądało kino u swoich początków. Dowiedzieli się oni także, jak wyglądały pierwsze pokazy i kim był taper. Mieli okazję uświadomić sobie, że od chwili wynalezienia kinematografu do momentu, gdy filmy
zaczęły opowiadać rozbudowane historie, musiało upłynąć wiele czasu. Historie opowiedziane bez słów, czyli w kinie przed stoma laty to temat zajęć koła filmowego, na którym uczniowie dodatkowo obejrzeli wideoklip do piosenki Tonight, Tonight zespołu The Smashing Pumpkins, który to stał się impulsem do nagrania scenki niemego filmu.